Lepsza przyszłość w Niemczech skusiła już ponad 100 młodych Polaków
16 czerwca, w przeddzień obchodów ćwierćwiecza podpisania tzw. polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, 25 osób z Polski zawarło z niemieckimi pracodawcami umowę o kształcenie zawodowe. Jako uczestnicy programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” łącznie tworzą już ponad stuosobową grupę, którą skusiła praktyczna szkoła w Niemczech.
2016-06-17, 10:42

Uczestniczka programu "Główka pracuje" podpisuje umowę o naukę z pracodawcą

Za trzy lata, gdy skończą naukę,czyli Ausbildung, zostaną technologami papieru, pielęgniarzami, izolatorami, pracownikami banku i restauracji, kucharzami, hotelarzami oraz logistykami. Uroczystość podpisania umów, która odbyła się już po raz czwarty, przypieczętowała ich życiowe decyzje i podkreśliła międzyregionalne działania.

– Nikt lepiej nie wypełnia traktatu o dobrym sąsiedztwie jak właśnie wy – polska młodzież, wasi rodzice oraz niemieckie firmy i urzędy– mówił dr Stefan Rudolph, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Budownictwa i Turystyki w landzie Mecklenburg-Vorpommern. – Jesteście ambasadorami transgranicznej współpracy.

Choć głównym obszarem działalności programu jest województwo zachodniopomorskie, to zgłoszenia napływają z całej Polski.
– W tym roku mamy uczestników z Rudy Śląskiej, Siedlec, Kalisza, czy choćby Wilczyna koło Konina – wymienia Bożena Witt, przedstawicielka Urzędu Pracy w Pasewalku, który jest inicjatorem przedsięwzięcia. Z ostatniej z wymienionych miejscowości pochodzi setny uczestnik „Główka pracuje” – Mateusz Szczepański, przyszły specjalista w handlu hurtowym i zagranicznym. Jak sam mówi, do udziału w programie zachęciły go lepsze perspektywy na przyszłość.
– Jeśli chcesz się kształcić, coś w życiu osiągnąć, to Niemcy dają większe możliwości – wyjaśniał.

Opinię Mateusza potwierdza Kathrin Roeder z SchlossHotel Flesensee. Hotel w tym roku zatrudnił dwóch absolwentów programu i przyjął do przyuczenia kolejnych pięcioro.
– Uznajcie te trzy lata za prezent i zróbcie wszystko, aby sobie dobrze radzić – mówiła do uczniów. – Codziennie będziecie zdobywać kolejne stopnie dojrzałości zawodowej. Możecie być z tego dumni.

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest adresowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. To inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku, która umożliwia zdobycie wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec. Wszyscy uczniowie biorący udział w programie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych. Od 2012 roku, dzięki programowi „Główka pracuje”, już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia w Niemczech.

KONTAKT / AUTOR
Kamila Romanowicz
Biuro programu w Szczecinie
Agencja PR Par Excellence
91 829 76 94
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.