– Duży wpływ na sytuację ma niż demograficzny – wyjaśnia powody udziału w programie edukacyjnym Daniel Radtke – przedstawiciel hotelu SchlossHotel Flesensee. – Przez to mamy więcej miejsc na naukę zawodu niż chętnych. Poza tym nasza branża musi stale pozyskiwać nowych ludzi. Program to ogromna szansa dla naszego hotelu.
Wśród uczniów znajdują się nie tylko przyszli kucharze i hotelarze, ale także m.in. pracownicy administracji publicznej i banku, pielęgniarze, logistycy i technolodzy papieru. Niektórzy właśnie zdali maturę, inni zaczynają nowe życie po 30. Ci, którzy nie znali dotąd języka niemieckiego, mogli uczestniczyć w bezpłatnym, półrocznym kursie językowym w Szczecinie.
Stawiają na praktykę
Niemiecki system nauki zawodu – kształcenie dualne, nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Nie można go porównywać do znanych nam zasadniczych szkół zawodowych, choćby dlatego, że nie zamyka drogi do matury czy studiowania na uczelni wyższej.
– Mama ubolewała, że nie poszłam na studia, bo z moimi ocenami dostałabym się pewnie na każde – mówi Beata Żmijewska, która w tym roku kończy już naukę. – Jednak sądzę, że w Polsce mamy zbyt wiele osób z wyższym wykształceniem, a bez pracy. Dlatego zdecydowałam się na kształcenie dualne. Ten system umożliwia mi, jeśli tylko będę chciała, kontynuowanie nauki. To idealne rozwiązanie – dodaje.
Oficjalne podpisanie umowy o naukę i pracę, które odbędzie się w połowie czerwca to dopiero początek drogi, by zostać wykwalifikowanym, dobrze płatnym pracownikiem. Przed tegorocznymi uczniami jeszcze drugi, bardzo intensywny kurs językowy trwający całe wakacje, a od września trzyletnia praktyczna nauka zawodu w firmie, przeplatana minimum teorii – tu największy nacisk stawia się bowiem właśnie na praktykę.
O programie
Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest adresowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. To inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku, która umożliwia zdobycie wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec.
Wszyscy uczniowie biorący udział w programie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych.
Od 2012 roku, dzięki programowi „Główka pracuje” już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia w Niemczech.