Pomorze przednie potrzebuje mądrych głów z Polski
15 osób z Polski podpisało w Pasewalku umowy z niemieckimi firmami. We wrześniu rozpoczną naukę, by w przyszłości pracować jako pielęgniarki, logistycy i technicy usług gastronomicznych.
2019-06-17, 11:03

Kształcenie dualne, czyli połączenie szkolnej teorii oraz praktyki w firmie jest w Niemczech bardzo popularne. Ale w Meklemburgii - Pomorzu Przednim niż demograficzny sprawił, że na wiele ofert nauki brakuje chętnych. Dlatego firmy zgłaszają się do programu edukacyjnego „Główka pracuje-Cleveres Köpfchen” (dosłownie „mądra główka”) i oferują Polakom zdobycie zawodu w Niemczech.

 

Wykształcenie zawodowe. W Niemczech to powód do dumy

– Tak jak pływania trudno nauczyć się na sucho, tak i zawodu lepiej uczyć się w praktyce – mówił Heiko Miraß, dyrektor Urzędu Pracy z Greifswaldu. – Oferty nauki odpowiadają na potrzeby rynku, więc po 3 latach uczeń może łatwo znaleźć pracę. To ogromna zaleta tego systemu i pomysł na zwiększenie liczby specjalistów w przygranicznych firmach.

 

Patrick Dahlemann, parlamentarny sekretarz ds. Pomorza Przedniego wyraził nadzieję, że po nauce część uczniów zwiąże swoją przyszłość zawodową z Niemcami. – I odwrotnie, oczekuję, że liczba Niemców pracujących w Polsce będzie nadal rosła. Nasz niemiecko-polski region przygraniczny potrzebuje mądrych głów – dodał.

 

Największe wyzwanie – język

Na uroczystość podpisania umów zaproszono Karolinę Jurę, która kilka dni temu zdała ostatni egzamin zawodowy. Teraz jest wykwalifikowaną specjalistką ds. logistyki i w tej roli dzieliła się doświadczeniami z czasów szkolnych: – Gdy zaczęłam naukę wstydziłam się rozmawiać z innymi uczniami – mówiła. – To był błąd, bo każda taka rozmowa uczy i dodaje pewności siebie. Nauka w innym kraju to na pewno wyzwanie, ale dałam radę i wy też dacie – pokrzepiała świeżo upieczonych uczniów.

 

Uroczystość podpisania umów odbyła się po raz ósmy. Od 2011 program niemieckiego urzędu pracy „Główka pracuje-Cleveres Köpfchen” pomaga Polakom zdobyć zawód. Jak dotąd umowy o naukę i pracę z niemieckimi firmami podpisało 141 osób z Polski. W trakcie nauki uczniowie otrzymują co miesiąc wynagrodzenie i są włączeni do systemu ubezpieczeń społecznych.

 

Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.