Ponad 100 młodych Polaków wyjechało do Niemiec uczyć się zawodu
16 czerwca w niemieckiej miejscowości Pasewalk, kolejnych 25 młodych osób z Polski podpisze umowy z tamtejszymi pracodawcami by od września rozpocząć naukę zawodu – tzw. Ausbildung. Oznacza to, że w ramach programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”, którego są uczestnikami, z możliwości kształcenia w Niemczech łącznie skorzystało już ponad 100 osób.
2016-06-09, 10:16

– Duży wpływ na sytuację ma niż demograficzny – wyjaśnia powody udziału w programie edukacyjnym Daniel Radtke – przedstawiciel hotelu SchlossHotel Flesensee. – Przez to mamy więcej miejsc na naukę zawodu niż chętnych. Poza tym nasza branża musi stale pozyskiwać nowych ludzi. Program to ogromna szansa dla naszego hotelu.

Wśród uczniów znajdują się nie tylko przyszli kucharze i hotelarze, ale także m.in. pracownicy administracji publicznej i banku, pielęgniarze, logistycy i technolodzy papieru. Niektórzy właśnie zdali maturę, inni zaczynają nowe życie po 30. Ci, którzy nie znali dotąd języka niemieckiego, mogli uczestniczyć w bezpłatnym, półrocznym kursie językowym w Szczecinie.

Stawiają na praktykę

Niemiecki system nauki zawodu – kształcenie dualne, nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Nie można go porównywać do znanych nam zasadniczych szkół zawodowych, choćby dlatego, że nie zamyka drogi do matury czy studiowania na uczelni wyższej.

– Mama ubolewała, że nie poszłam na studia, bo z moimi ocenami dostałabym się pewnie na każde – mówi Beata Żmijewska, która w tym roku kończy już naukę. – Jednak sądzę, że w Polsce mamy zbyt wiele osób z wyższym wykształceniem, a bez pracy. Dlatego zdecydowałam się na kształcenie dualne. Ten system umożliwia mi, jeśli tylko będę chciała, kontynuowanie nauki. To idealne rozwiązanie – dodaje.

Oficjalne podpisanie umowy o naukę i pracę, które odbędzie się w połowie czerwca to dopiero początek drogi, by zostać wykwalifikowanym, dobrze płatnym pracownikiem. Przed tegorocznymi uczniami jeszcze drugi, bardzo intensywny kurs językowy trwający całe wakacje, a od września trzyletnia praktyczna nauka zawodu w firmie, przeplatana minimum teorii – tu największy nacisk stawia się bowiem właśnie na praktykę.

 

O programie

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest adresowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. To inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku, która umożliwia zdobycie wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec.

Wszyscy uczniowie biorący udział w programie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych.

Od 2012 roku, dzięki programowi „Główka pracuje” już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia w Niemczech.

 

KONTAKT / AUTOR
Kamila Romanowicz
Biuro programu w Szczecinie
Agencja PR Par Excellence
91 829 76 94
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.